مهر 89 - BABAK 1992
سفارش تبلیغ
صبا

BABAK 1992
 
لینک دوستان

دکتر صدر، رئیس سازمان نظام پزشکی در پیامی که به مناسبت 15 اردیبهشت، روز جهانی ماما صادر کرد، گفت: این روز از سویی بهانه ‌ای است برای گرامیداشت تلاش ‌های خداپسندانه جامعه ی تلاش گر، مهربان و از خود گذشته ای که دانش و مهارت حرفه‌ ای را به زیور اخلاص، ایثار و معنویت آراسته و توفیقات چشمگیری در زمینی ارتقای سلامت مادر و کودک در جامعه ی اسلامی ‌مان کسب کرده است.

از سوی دیگر در چنین روزی باید توجه هر چه بیشتر مسئولان و سیاست گذاران نظام سلامت به دغدغه‌ ها، مشکلات و خواسته‌ های به حق این گروه خدوم و تأثیرگذار خانواده بزرگ پزشکی کشور که نزدیک 50 هزار نفر را تشکیل می دهند، جلب شده و در مسیر حل و رفع آن مساعی خود را به کار گیرند.

صدر در این پیام اضافه کرد: در حالی که سالانه صدها هزار مادر در جهان به دلیل عدم دسترسی به خدمات مناسب مامایی و بهداشتی، جان خود را از دست می ‌دهند، و به ازاء هر مرگ مادر، 20 مادر از عوارض ناشی از بارداری و زایمان سخت رنج می‌ برند و حدود 3 میلیون نوزاد در هفته اول زندگی به همین دلیل، مرگ را تجربه می ‌کنند، با تلاش و زحمات خالصانه‌ جامعه‌ ی فرهیخته مامایی، شاخص مرگ و میر مادران و نوزادان در حین زایمان در ایران عزیز کاهش چشمگیر داشته است.

لذا شایسته است مسئولان عرصه بهداشت و سلامت در قوه مجریه و مقننه حرکتی جدی و مؤثر به منظور کاهش مشکلات و دغدغه ‌های این قشر صبور و پُر تلاش که در اقصی نقاط کشور اسلامی مشغول خدمتگزاری هستند به کار بندند تا زمینه ی نیل به اهداف والاتر ارتقاء‌ سلامت مادر و کودک و بهداشت خانواده فراهم شود.


[ یکشنبه 89/6/14 ] [ 5:32 عصر ] [ بابک باباپور ] [ نظرات () ]

کارشناسان معتقدند که خوشبختانه با امکاناتی که در کشور ما وجود دارد، از نظر آموزش مامایی ما نه‌ تنها چیزی از کشورهای پیشرفته کم نداریم بلکه در برخی موارد بسیار جلوتر هستیم.

به ‌طوری که فارغ ‌التحصیلان مامایی در کشور ما، از بهترین‌ ها هستند و گواه این امر هم ماماهایی هستند که در کشورهای آمریکا و کانادا و کشورهای حاشیه خلیج‌ فارس مشغول به کار هستند و عملکرد آن ها باعث شده نگاه علمی دنیا به حرفه مامایی در ایران تغییر کند.

اما از نظر کاربرد هم آیا اوضاع همین ‌قدر مطلوب است؟

دکتر خداکرمی دبیر انجمن مامایی ایران در پاسخ به این سؤال می گوید: با سیاست ‌هایی که نظام سلامت ما بعضا به ‌صورت انتقاد ‌آمیز داشته و کوتاهی‌ در به ‌کارگیری توانایی‌ های ماماها، در کشور ما مشکلات زیادی به ‌وجود آمده که نتیجه آن در بحث مراقبت‌ های دوران بارداری و زایمان به ‌صورت افزایش سزارین ‌‌ها، افزایش مداخلات زایمانی و کاهش کیفیت خدمات دوران بارداری و زایمان رخ نموده است.

به گفته وی، علت این امر هم این است که در 2 تا 3 دهه اخیر نگاه ما بیشتر به کاهش مرگ‌ و‌ میر مادر و نوزاد بود و بر نیازهای عاطفی مادران و نوزادان و عوارض مختلف، چشم بستیم. برای همین ما الان نیاز داریم که فارغ ‌التحصیلان مامایی را با توجه به توانایی های شان در قسمت‌ های مختلف به کار بگیریم و اگر این اتفاق بیفتد تحول عظیم و رو به جلویی خواهیم داشت.

ما امروز از نظر فارغ‌ التحصیلان مامایی مشکلی نداریم چون حدود 40 ‌هزار مامای لیسانس و بالاتر، در کشور داریم که با توجه به حدود یک میلیون و 200 ‌هزارتولد در سال، نزدیک استانداردهای دنیا هستیم. اما مشکل ما این است که سیستم سلامت نتوانسته به موازات نیاز زنان باردار، مامای کافی جذب کند. نتیجه ی چنین مشکلی این است که آن چیزی که به مادر باردار به ‌عنوان مراقبت ‌های بارداری و زایمان ارائه می ‌شود، در شأن زن ایرانی نیست.

ما به ‌ازای هر زن باردار باید یک نفر ماما داشته باشیم، چرا که مادر به هیچ عنوان در هنگام درد زایمان، در هنگام زایمان و تا 24 ‌ساعت بعد از زایمان نباید تنها باشد و این تنها به این دلیل است که بیشترین زمان آسیب ‌پذیری مادر، همین زمان است.

اما مشکل دیگری که به ‌عنوان یک معضل پایدار در کشور وجود دارد این است که با قوانین سلیقه ‌ای حاکم بر برخی مراکز، خود به ‌خود برخی بیمارستان ‌ها خدماتی که ماما ارائه می‌ دهد را به متخصصان زنان انتقال داده ‌اند.

در صورتی که اگر بخواهیم سرانه ی سلامت را طوری خرج کنیم که همه از آن بهره‌مند شوند، می ‌توانیم کاری کنیم که از یک ‌میلیون و 200 هزار تولد، 800 هزار تولد را ماما به ‌تنهایی انجام دهد و این صرفه‌ جویی بزرگی در کشور است.

این در حالی است که الان بیش از 90 درصد زایمان‌ ها به روش سزارین انجام می ‌شود و تحمیل این هزینه به خانوارهایی که حتی هزینه یک تغذیه صحیح را ندارند، منطقی نیست و این یعنی تهاجم به فرهنگ سلامتی ما.


[ یکشنبه 89/6/14 ] [ 5:30 عصر ] [ بابک باباپور ] [ نظرات () ]
ساعات پایانی بارداری انسان با انقباضات پرقدرت رحمی که موجب باز شدن دهانه رحم و بیرون راندن جنین از مجرای زایمان می شود، مشخص می گردد. وضعیت مادر در طول زایمان می تواند بر روی انقباضات رحمی و هم چنین عوامل روحی وی تاثیر بگذارد. در این مطالعه تاثیر وضعیت انتخابی مادر در مرحله زایمان بر پیامد بارداری مورد بررسی قرار گرفته است.
مواد و روش ها: پژوهش حاضر یک مطالعه مقایسه ای است. در این مطالعه از میان زنان نخست زای مراجعه کننده به زایشگاه یا زهرا (س) تعداد 100 نفر که واجد شرایط مورد نظر در پژوهش بودند انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه 50 نفری بررسی شدند. در گروه شاهد در بدو پذیرش (دیلاتاسیون 4 سانتیمتری) در اتاق درد به صورت خوابیده در تخت مراقبت های معمول را دریافت می کردند ولی افراد گروه مداخله اجازه داشتند تا در هر وضعیتی که احساس راحتی بیش تری می کنند، قرار گیرند. اطلاعات از طریق فرم اطلاعاتی، ترازو، ساعت، معیار سنجش درد بورفورد، فرم ثبت مشاهدات و معاینات جمع آوری با آزمون های آماری
t، کای - دو تجزیه و تحلیل شدند.
نتایج: متوسط طول فاز فعال زایمان در گروه مداخله
142.2 دقیقه و در گروه شاهد 212.4 دقیقه، میانگین نمره درد در گروه مداخله 1.1±6.9 و در گروه دوم 1.2±8.1 گزارش شدند که اختلاف آن ها معنادار می باشد. درصد فراوانی مصرف اکسی توسین (8% در مقابل 64%) و هم چنین میزان رضایت مادران از تجربه زایمان در گروه مداخله به طور معناداری بیش تر بود. میزان موارد غیرطبیعی صدای قلب جنین در گروه مداخله به طور معناداری کم تر از گروه شاهد بود. 76% واحدهای پژوهش در گروه مداخله در مقابل این سوال که آیا در حاملگی آینده وضعیت آزاد را انتخاب خواهند کرد، پاسخ مثبت دادند.
نتیجه گیری: وضعیت انتخابی مادر در مرحله فعال زایمان نه تنها هیچ گونه اثر نامطلوبی بر پیامد بارداری ندارد بلکه بسیاری از نتایج بارداری را نیز بهبود می دهد و می توان آن را به عنوان روشی مناسب در زایمان های طبیعی و بدون عارضه به کار برد.
[ یکشنبه 89/6/14 ] [ 5:25 عصر ] [ بابک باباپور ] [ نظرات () ]

بدون شک یکی از بزرگ‏ترین رویدادهای ورزشی جهان، مسابقات جام‏جهانی فوتبال است که نوزدهمین دوره از این رقابت‏ها هم اکنون در آفریقای جنوبی در حال برگزاری است. تماشای زنده این بازی‏ها از ارزش زیادی برخوردار است و بسیاری حاضرند برای دیدن این مسابقات هر کاری بکنند! در صورتی که اینترنت پرسرعت دارید و به فوتبال هم علاقه‏مند هستند و به هر دلیلی به تلوزیون دسترسی ندارید، دیگر اصلاً لازم نیست نگران باشید. چرا که قصد داریم در این ترفند به معرفی 10 سایت اینترنتی بپردازیم که از طریق آنها می‏توانید به طور رایگان و زنده به تماشای بازی‏های فوتبال جام‏جهانی 2010 بپردازید.

کافی است (ترفندستان) به سایتهای زیر که همگی رایگان نیز هستند مراجعه کنید، سایت‏ها دارای کیفیت‏های پخش متفاوت می‏باشند که می‏توانید بسته به سرعت اینترنت خود از یکی از آنها استفاده کنید:
http://www.fifa.site90.com/live
http://www.ustream.tv/channel/world-cup-hd
http://www.fromsport.com/c-1.html
http://tvbunch.com/16/Live-Streams/worldcup2010
http://espn.go.com/espn3/index/_/sport/soccer-futbol
http://firstrow.net/sports/football.html
http://2010.sina.com.cn/video
http://iraqgoals.net
http://futbol.univision.com/world-cup-2010-south-africa
http://atdhe.net

[ سه شنبه 89/4/1 ] [ 11:4 صبح ] [ بابک باباپور ] [ نظرات () ]

هیچ قانون سخت و قاطعی برای بوجود آوردن یک وبلاگ وجود ندارد. با رعایت چند نکته وبلاگ نویسان می توانند میزان مقبولیت وبلاگ خود را افزایش دهند.

? به موضوع اهمیت دهید.

در یک وبلاگ موضوعات مختلفی می تواند وجود داشته باشد ولی مطالب موجود در هر شاخه باید متناسب با یک موضوع مشخص باشد. بازدید کنندگان وبلاگ شما وقتی وارد شاخه مورد علاقه خود می شوند دوست دارند مطلبی متناسب با موضوع که مورد پسند آنها قرار گرفته است پیدا کنند پس آنها را ناامید نکنید.

بیشتر خوانندگان وبلاگ علاقه ای به دانستن اینکه مثلاً شما برای صبحانه چه خورده اید ندارند! اگر چه ممکن است برای آنها میزان کالری یک صبحانه معمول جالب باشد. یک موضوع برای وبلاگ خود تعیین کنید و به آن بچسبید! در این صورت می توانید مطمئن باشید که افرادی علاقه مند به موضوع انتخابی وجود دارند که دوباره به وبلاگ شما سر می زنند. چون شما همان چیزی را فراهم می کنید که انها می خواهند.

? وبلاگ خود را آموزنده نگه دارید

اگر می خواهید این احساس را در بازدیدکنندگان ایجاد کنید که شما در یک علم یا رشته مسلط هستید باید همیشه در جریان اخبار در این زمینه باشید.

اگر یک محصول را معرفی می کنید یا در زمینه ای مطلبی می نویسید آن را با حقایق بسنجید قبل از آن که آن را در اختیار بازدیدکنندگان خود قرار دهید. چون همیشه اعتبار شما در خطر است. اگر صحبتی دارید و می خواهید آن را بیان کنید آن را خلاصه کنید و سعی کنید محتوای ان همانند یک سرمقاله باشد.

? خبر قدیمی دیگر خبر نیست

در حالیکه می توانید روی وبلاگ خود هر روز مطالب جدید قرار دهید بسیار مهم است که مطالبی که ارائه می دهید به روز و دقیق باشد و نوشتن یک مقاله در مورد اتفاقی که شش ماه پیش رویداده است مورد علاقه بسیاری نخواهد بود و باز هم اعتبار وبلاگ خود را به خطر انداخته اید.

? به یک رویه وفادار بمانید

یک برنامه تهیه کنید و از آن پیروی کنید. متوجه باشید که وبلاگ نویسی احتیاج به زمان و کوشش زیاد دارد. از تهیه مطالبی که از شما انتظار نمی رود خودداری کنید.

یک انحراف موقت از موضوع کلی یا صحبت کردن در مورد یک روز تعطیل قابل درک است. اما خوانندگان با توجه به مطالبی که قبلاً در وبلاگ شما دیده اند بازگشته اند و طبیعی است که به دنبال مطالب مشابهی می گردند. و همانطور که می دانید هر روز وبلاگهای جدیدی بوجود می آیند. پس مراقب بازدیدکنندگان خود باشید تا آنها را از دست ندهید.

? غنی از کلمات کلیدی

اگر هدف از بوجود آوردن وبلاگ بدست آوردن تعداد زیادی بازدیدکننده است باید تیتر وبلاگ شما شامل کلمات که با موضوع وبلاگ مرتبط است باشد. برای جذب بیشتر بازدیدکننده یک تیتر درشت از موضوع سایت داشته باشید. هر آیتم باید تیتری داشته باشد که محاطبان را جذب کند و در عین حال گول زننده هم نباشد. توجه داشته باشید که تیتر شما نباید بیش از ?? تا ?? حرف داشته باشد.

? سادگی و وضوح

وبلاگ خود را طوری طراحی کنید که فهم آن ساده باشد و مراجعین به سادگی مطلب مورد علاقه خود را پیدا کنند خیلی ساده مطلبی را که می تواند باعث افزایش میزان بازدیدکنندگان سایت شما شود از چشم آنها پنهان نگه دارید.بخاطر داشته باشد که وب یک رسانه بین المللی است و بعضی از کلمات و اصطلاحات را نمی توان به سادگی ترجمه کرد. بعضی از مواقع که کم هم اتفاق نمی افتد برای فهمیدن تیتر یک مقاله باید مدت زیادی تلاش کرد.

? تداوم

اگر محتویات وبلاگ شما به طور مداوم به روز شوند موتورهای جستجو هم وبلاگ شما را در دوره های زمانی کوتاهتری کند و کاو می کنند.

? تصحیح مطلب

فقط چند لحظه کوتاه لازم دارید تا از اشتباهی که با دستپاچگی نوشته شده است جلوگیری کنید. غلط های املایی را تصحیح کنید تا در ذهن خوانندگان خود اثر منفی ایجاد نکنید. به محتویات مطلب توجه کنید چون هر چیزی که شما در اینترنت قرار می دهید در اینترنت یافت می شودپس قبل از قرار دادن هر مطلبی در مورد آن خوب فکر کنید.

کپی کردن مطلب از منابع اینترنتی کار قشنگی نیست و اثر مطلوبی در مخاطب ایجاد نمی کند. البته معرفی مقالات مفید مرتبط با موضوع کیفیت کار را بالا می برد. و شما به سادگی با قرار دادن یک لینک می توانید این کار را انجام دهید این عمل علاوه بر اینکه کمکی به بازدیدکنندگان است و اثر مثبتی در آنها می گذارد باعث می شود وبلاگ شما از طرف موتور های جستجو در رتبه بهتری قرار گیرد.

? RSS

RSS وبلاگ شما را غنی تر می سازد. بسیار مهم است که محتویات وبلاگ شما به صورت RSS تغذیه شود تا توزیع و خوانندگی وبلاگ افزایش یابد.


[ سه شنبه 89/4/1 ] [ 11:0 صبح ] [ بابک باباپور ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

هر چی که بخوای از عکس، داستان، ترفند مو بایل و کامپیوتر،ترفند ایرانسل،بازی،دانلود فیلم و آهنگ، اس ام اس و ....
موضوعات وب
امکانات وب


بازدید امروز: 50
بازدید دیروز: 126
کل بازدیدها: 558692